Fikrimiz Adana

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI

Fikrimiz Adana

“Fikrimiz Adana” projesi, Adana halkının yaşadıkları kent ile bağ kurmasını sağlamak ve bu amaçla katılımcı yerel yönetim modelleri geliştirmek ve sürdürülebilir kılmayı odak alan çalışma programını içerir. Proje içerisinde yer alan pilot çalışmada Adana’nın kültürel varlıklarından biri olan Şeyh Cemil Nardalı Konağının yeniden tasarım, kullanım ve tanıtım süreçlerine odaklandık

  • Şeyh Cemil Nardalı Konağı – Küratörlük ve Katılımcı Tasarım Atölyesinde temel amaç; konağın ziyaretçi deneyimini ve tanıtımını ortak katılım ve tasarım süreciyle iyileştirecek uygulanabilir fikir ve konsept önerileri geliştirmek. Bunun için belediye personelleri ve program katılımcılarına sergileme modülü eğitimini vermek, konak ile ilgili anlatılar, paylaşımlar yapmak, Türkiye’de ve dünyada örnek müze / ziyaretçi deneyimlerini katılımcılarla paylaşmak, uygulanabilirlik esaslı bir yöntem gelişmesine aracılık ederek gelenleri fikir ve konsept geliştirmeye yönlendirmek, konak içerisinde ne gibi etkinlikler olabilir halka sormak ve konağa dair bilinirlik / farkındalık çalışmaları yapmaktır. 
  • Bu kapsamda; belediye içerisindeki birim uzmanlarının küratörlük alanındaki kapasitesini geliştirmek için eğitim planlanması ve uygulaması ardına eğitimden kazanımlarını gerçek hayatta uygulamaları için bölgeden STK, kamu kurumları ve uzmanlarla birlikte bir katılımcı tasarım atölyesi düzenledik. Bu eğitim ve atölyeye paralel olarak halkın katılımını ve katkısını almak adına eğitim ve atölyelerde belirlenen konular üzerinden Şeyh Cemil Nardalı Konağı ile ilgili Fikir Maratonu düzenledik.  

Proje Bilgileri

Proje YöneticisiŞehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Paydaşları: Adana Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Ceyhan Belediyesi

Proje Görselleri

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje