Yeryüzü Sineması

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI

Yeryüzü Sineması

Yeryüzü Sineması, bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmektedir. 

Roof Coliving ve Adana Büyükşehir Belediyesi – Şehircilik Atölyesi işbirliği ile ekim ayında yolculuğuna başlayan Yeryüzü Sineması, 22 Haziran 2023 Perşembe günü Atatürk Parkı’nda gerçekleşti.

Yerel yönetim temsilcileri ve genç yurttaşları biraraya getirerek diyalog ortamı yaratmayı, birbirinden farklı disiplinlerde olan genç yurttaşlara iklim odağında müdahale geliştirmeleri için alan yaratmayı hedefiyle sinema konusunda heyecanlı, sosyal inovasyon/tasarım odaklı düşünme konularını temel alan, 18-29 yaş arası Adana’da yaşayan kent, ekoloji, iklim gibi konulara meraklı, çözümün bir parçası olmak isteyenlerin başvuruları sonucunda 30 kişi program katılımcısı olarak seçildi.  19-20 Kasım 2022 tarihinde yüzyüze gerçekleşen Yerinde Yurttaş etkinliği ve Birlikte Tasarım Çalıştayı sonrası çevrimiçi toplantılara devam edildi.

Süreç sonunda ise 22 Haziran 2023 tarihinde Atatürk Parkı’nda Yeryüzü Sineması gerçekleşti. Yurttaşların ileri dönüşüm pratikleri ile tasarladığı film seyir mekanı deneyimi Yeşil Perde: İklimin Hikayesi paneli ile başladı.

İpek Sabah Aynal moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, İlke Şanlıer, Özge Nilay Erbalan Gürbüz ve Çiğdem G.D ile iklim, sinema ve kamusal alan kesişimini konuştuk ve ardından iklim odağında çekilen kısa film seçkisi izlendi.

Işıkla Yazı Atölyesi ile ışığın yaratıcı yönü keşfedildi ve Ücretsiz Kent Terapisi Façamat ile de kent pratiklerimizi, kentle nasıl ilişkilendiğimiz soyutlaştırıldı. Günün sonunda ise Şehir Bahçeleri belgeseli izlenip filmin yönetmeni ile söyleşi yapıldı.

Yeryüzü Sineması sürecine katkılarını esirgemeyen topluluk üyelerimize, Adanalılara ve ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımıza, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığımıza, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımıza, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığımıza ve Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığımıza teşekkür ederiz.

Proje Bilgileri

Proje YöneticisiŞehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Paydaşları: Adana Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Ceyhan Belediyesi

Proje Görselleri

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje