İncirli Plajı

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI

İncirli Plajı

Alan: 70 000 m2

Alanın iklimsel özellikleri, köy yerleşim alanı ile ilişkisi, topografya özellikleri dikkate alınarak farklı kullacıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarım yapılmıştır. Plajın kuzeyinde bir yerleşme olduğu için yerleşmenin plajla ilişkisini zorlaştırmamak, alanın yaya için uygun olması amacıyla plaj hattı boyunca trafiği yavaşlatmak amaçlanmıştır. Tasarım yapılırken yaya aksları ve binalardan başlayarak otoparkların
doğrultularına dikkat edilmiş, tasarım Adana’nın sıcak ve nemli ikliminde özellikle yaz döneminde plajdan kuzeye doğru Lodos rüzgarı kesilmeyecek şekilde şekillenmiştir. Çevreden gelecekler için de bisiklet, otobüs, özel araç, karavan gibi seçeneklere olanak verecek şekilde duraklar ve araç park alanları tasarlanmıştır. Alanın doğusunda çadır kamp alanı ve piknik alanları topografyaya uygun olarak yerleştirilmiş, batısında ise karavan parkları tasarlanmıştır.

İmar planındaki yeşil alanlar ve tasarım alanındaki mevcut ağaçlar ve denize açılan kanal dikkate alınarak yeşil alanlar ve yaya erişim aksları planlanmıştır. Yol ile deniz seviyesi arasındaki kot farkı deniz ve plajın izlenebileceği seyir basamakları oluşturmak üzere avantaj olarak değerlendirilmiştir. Saçaklar, geçirgen zemin örtüsü ve ağaçlar ile oturma ve gezinti alanlarında iklimsel konfor koşulları artırılırken çocuk oyun alanı, plaj voleybolu sahası, yörenin ekolojik zenginliğini gösteren ekolojik bahçeler gibi aktiviteler bu alanda tasarlanmıştır. Plaj alanında ise güneşten en iyi şekilde faydalanılması ve daha fazla kullanıcıya hizmet verebilmek için sadece belirli aralıklarla denize erişim aksları tanımlanmıştır. Bu akslar engellilerin de alanın tamamına erişimini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Ana yaya aksı alanın orta noktasından kıyıya bağlanmakta ve denizde bir iskele ile sonlanmaktadır. Yeşil alanlar ise plajın kuzeyinde yola yakın ve toprak zeminli olan alanda ve çadırpiknik alanında planlanmıştır.

Proje Bilgileri

Proje YöneticisiŞehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Paydaşları: Adana Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Ceyhan Belediyesi

Proje Görselleri

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje