Herkes İçin Kent Deneyimi

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI

HeyKENT: Herkes İçin Kent Deneyimi

PinGOin, engelli ve farklı erişim kriterine sahip kişilerin sosyal ortamlarda yaşadıkları eşitsizlikleri azaltmak için mekanları ve toplumu daha kapsayıcı hale getirecek çözümler üreten bir sosyal girişimdir.
 
Şehircilik Atölyesi olarak, şehirlerde yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla erişilebilirliği ve sivil katılımı desteklediğimiz HeyKENT Kapsayıcı Kent Topluluğu Adana iş birliğinde erişilebilirlik sohbetleri ile gönüllülerimizde bir araya geldik. Erişilebilirlik odağında, HeyKENT: Kapsayıcı Kent Topluluğu’nun gönüllüleriyle birlikte Adana Atatürk Parkı’nındaki 15 ağaç türünü herkes için erişilebilir hale getirmek için çalışmalarımızı başlattık. Anlatımı yapılacak ağaç türlerine, ağaçların yerine birlikte karar verdik. Her gönüllümüz seçtiği ağacın hikayesini yazdı, görme engelli kullanıcılar için ağacı betimledi. Ağaçların hikayesi işitme engelli kullanıcılar için ise işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla desteklendi. Pilot uygulama olarak Atatürk Parkı içerisindeki 15 ağacın videoları yayında.
 
Linke tıklayarak videoları izleyebilir/dinleyebilirsiniz.
 
Erişilebilir anlatıların video içerikleri ve QR kodlu levhalar ilerleyen süreçte montajı tamamlanarak Atatürk Parkı içerisinde yer alacak tüm meraklılarıyla erişilebilir şekilde buluşacak. 
 
PinGOin ile olan iş birliğindeki hedeflerimiz; 
  • Kentlilerin engellilik ve erişilebilirlik konusunda farkındalığını artırmak
  • Kentsel kimlik ve aidiyet bilincini geliştirmek,
  • Atatürk Parkı içerisindeki birbirinden farklı türde ağaçların erişilebilirliğini ve bilinirliğini arttırarak kent içerisinde örnek pilot uygulama geliştirmek,
  • Adana’daki kafe, restoran, AVM, park gibi herkesin erişmeye hakkı olan sosyal mekanların erişilebilirlik bilgilerini kullanıcılarla paylaşmak.

Proje Bilgileri

Proje YöneticisiŞehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Paydaşları: Adana Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Ceyhan Belediyesi

Proje Görselleri

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje