Bisiklet Eylem Planı

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI
Bisiklet Eylem Planı

“Herkes için Bisiklet” projesi; WRI – Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, Fietsersbond (Hollanda Bisiklet Derneği) ortaklığında 8 Büyükşehir Belediyesi ve bisikletli gruplar ile iş birliği yaparak, katılımcılığı teşvik ederken bisikletli ulaşımı ön plana çıkarmak adına ortak stratejiler geliştirmek adına gerçekleştirilmektedir.  Bu doğrultuda Adana Büyükşehir Belediyesi olarak 2023 ve 2025 hedefli kendi bisiklet eylem planımızı hazırladık.

WRI’den aldığımız  mentorlük ve desteklemelerin yanı sıra şehrimizin bisiklet derneklerinin katılımını ve önerilerini alarak, sahadaki deneyimleri göz önünde tutarak ve hazırlığına devam edilen ulaşım master programı doğrultusunda bütüncül bir süreç yürüttük. Bu eylem planı sayesinde şehrin ihtiyaçlarının tespit edildiği, çözüm önerilerinin yerel yönetimlerimiz ve derneklerimiz nezdinde somutlaştırıldığı ve takvimlendiği, atılacak adımların yazıya dökülerek, sürdürülebilirlik odağında şehrin bisiklet alanında yapması gerekenleri göz önünde tutarak yapacaklarını planladığı ve detaylandığı eylem planını kapsamaktadır.

Eylem planı nezdinde, WRI Türkiye’nin Hollanda Bisikletliler Birliği Fietsersbond ortaklığında yürüttüğü “Herkes için Bisiklet” projesinin 2 gün süren İstanbul’daki çalıştayına katıldık. Sekiz pilot şehirden biri olarak STK’lar ve merkezi yönetimlerin ortaklığında Adana Bisikletliler Topluluğu (ABİT) ve Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ABDOSD) ile birlikte hazırladığımız Adana Bisiklet Eylem Planı hazırlığımızı ilgili katılımcılara sunduk.  Çalıştayın ikinci gününde ise ortak akılla hazırladığımız ulusal bisiklet strateji planını tamamladık. Bundan sonraki süreçte ilgili bakanlıklar gibi karar mekanizmalarıyla iş birliği geliştirebilmek adına, ortak akılla hazırladığımız ulusal bisiklet strateji planı çerçevesinde bir araya geleceğiz.

Proje Bilgileri

Proje Yöneticisi: Şehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Mimarı: Bekir Arslan, Meltem Menteş

Proje Görselleri

Eylem Planı

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje