Bahçe Plajı

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI

Bahçe Plajı

Alan: 435 000 m2

Bölgenin karakteristik özelliği olan kumul oluşumu plaj değerini artıran bir etmen olarak tasarım sürecini yönlendirmiş kumul peyzajının korunması ve geliştirilmesi üzerine bir kurgu planlanmıştır. Rüzgâr erozyonu nedeniyle aşınma riski taşıyan kumul oluşumun korunması amacıyla zemini örtmeyen, yerden yükseltilmiş platformlara ek olarak kumsal ve tarım parselleri arasındaki sınıra uygulanacak bitkisel çit gibi kum tutucu elemanlar kullanılmıştır.

Farklı kıyı aktiviteleri için elverişli zemin sunan kıyı genişliği piknik, kamp, oyun alanları, tematik bahçeler, günübirlik tesisler ile kente hizmet eden aktif bir rekreasyon hattına dönüştürmek üzere değerlendirilmiştir. Ayrıca yaz aylarında yoğun şekilde kamp alanı olarak kullanılan alanda altyapı eksikleri tespit edilmiş, burası için ile yeni bir kamp alanı tasarımı önerilmiştir.

Kıyıya paralel bir şekilde tüm proje alanı boyunca uzanan yaya aksı ana omurgayı oluşturmak olup denize uzanan lineer iskeleler bu omurgaya bağlanmaktadır. Yaya aksı ile kesintisiz yaya dolaşımı, denize dik inen iskele sistemleri ile denize kolay erişim sağlamak amaçlanmıştır. Yaya dolaşım platformu ile deniz arasında kalan kum alan, serbest güneşlenme alanı olarak tasarlanmıştır.

Ana omurga üzerinde saçak altı piknik alanları, çocuk oyun alanları, plaj voleybol alanları, tematik kumul bahçeleri, kafe ve büfe yapılarına ek olarak plaj kullanımı ile ilişkili wc, duş, soyunma kabinleri gibi donatılar ile plajın aktif kullanımı ve yerleşim alanının kıyı ile olan ilişkisinin güçlendirilmesi hedeflenmiştir.

Proje Bilgileri

Proje YöneticisiŞehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Paydaşları: Adana Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Ceyhan Belediyesi

Proje Görselleri

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje