Plaj Tasarımları

0
Tamamlanan Proje
0
DEVAM EDEN PROJE
0
PLANLANAN PROJE
0 +
KATILIMCI

Plaj Tasarımları

Karataş ve Ceyhan ilçesi kıyısında yapılması planlanan plaj alanlarına ilişkin peyzaj ve tasarım uygulama projelerinin hazırlanması kapsamında Karataş’da; Bahçe Belediye Halk Plajı, Ormanaltı Plajı, Atapark Plajı, Marina Plajı, Akyatan Plajı; Ceyhan’da ise İncirli Plajı proje uygulama alanları olarak belirlenmiştir. Proje alanları için karakteristik olan kumul peyzajının korunması, gelişiminin desteklenmesi ve varolan ekosisteminin gelişimini hedef alan süreç temelli bir tasarım önerisinin geliştirilmiştir. 

Plaj kullanımlarının içeriğini piknik, kamp, oyun alanları, tematik bahçeler, günübirlik tesisler ile destekleyerek söz konusu alanları kente hizmet eden aktif bir rekreasyon hattına dönüştürmek hedeflenmektedir. 

İklimsel koşullarla uyumlu açık mekan tasarımları geliştirerek, Proje alanı içerisinde tanımlı odaklar geliştirmek, Proje alanları boyunca kesintisiz yaya dolaşım güzergahları oluşturmak, Denize dik inen iskele sistemleri ile deniz kolay erişim sağlamak, Mevcut durumda plaj alanında mevsimsel olarak yer alan kamp kullanımları için daha sağlıklı koşullar yaratmak, kıyı hattını alt yapı ve ulaşım olanakları bakımında daha uygun olan bir yere taşımak amaçlanmaktadır.

Proje Bilgileri

Proje YöneticisiŞehircilik Atölyesi

Proje Koordinatörü: İpek Sabah Aynal

Proje Paydaşları: Adana Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı, Ceyhan Belediyesi

Proje Görselleri

Paylaşın:

Önceki Proje
Sonraki Proje